10 Ağustos 2010

Süt dişlerinin bakımı

İlk dişimi 8 aylıkken çıkardım. Dişlerim pirinç tanesinin yarısı kadarken de fırçalamaya başladım. Zaten bizimkilerin diş fırçaladığını görüyordum ve nasıl bir şey olduğunu çok merak ediyordum. Annem bana da diş fırçası alınca dünyalar benim oldu.

Nasıl fırçalanacağını bilmesem de dişlerimi kaşıyor olmak çok hoşuma gitti. Her sabah kahvaltımı yapıp sütümü içtikten sonra oyun gibi dişlerimi fırçalamaya başladım. Bu ritüeli hiç bozmadım. Diş macunu kullanmadan sadece su ile fırçalıyordum. Zaten flor hapı kullanıyordum, diş macununu da yalayıp yutacağımdan ve florun fazlası zehir olduğundan uzun bir süre su ile fırçalamaya devam ettim.

Çoğu insan süt dişleri nasılsa düşecek diye doğru düzgün bakım yapmazmış. Bunu duyunca çok şaşırdım. Bebek de olsam bütün gün birçok besin maddesini çiğniyorum ve diş fırçalamaya ihtiyaç duyuyorum. Süt dişlerime iyi baktığım sürece arkadan gelecek olan kalıcı dişlerime yatırım yaptığımı biliyorum. Süt dişlerim kalıcı dişlerimi sürerken onlara rehberlik yapacak ve konuşmamın düzgün gelişmesine yardımcı olacaklar.

Süt dişleri kalıcı dişlere göre daha çok organik madde içerdiklerinden çürümeye daha yatkınlar, bu yüzden her taraftan çok iyi fırçalanmaları gerekiyor. Dişlerimi önce ben fırçalıyorum, sonra fırçayı annem alıp tekrar üzerlerinden geçiyor.

Son günlerde su ile fırçalamak yetersiz gibi gelmeye başladı. Annem Fransa'dan 1 yaşından itibaren süt dişleri için kullanılabilecek bir diş macunu almış. Markası Elmex. Flor içerdiği için flor hapını bıraktık. Annem zaten o kadar az (hatta az bile değil bit kadar) macun sürüyor ki bu gidişle 10 yaşıma kadar bu tüp bitmez! :) Tadını çok sevdim. Hemen "daha" istedim ama vermedi. Sadece bir kez macun sürme hakkım varmış. Türkiye'de Elmex yok ama en çok duyduğum Nenedent diye bir ürün var. İçinde parmak diş fırçası ile birlikte satılıyor.

Süt dişlerine yapılacak en büyük kötülük emziği bal gibi tatlı besinlere batırıp bebeğe vermek ya da gece uykusu sırasında bebeği şekerli mamalarla beslemek. Biz bunları hiç yapmadık. Ama yaptığımız kötü bir şey var; o da biberonla süt içerek uyumak. Doğduğumdan beri en sevdiğim şey emerek uyumaktı, sonra biberonla sütümü içerek uyumaya başladım. Artık biberonu bıraktığıma göre gece sütümü bardakla içtikten sonra kalkıp dişimi fırçalamam lazım. Yarından itibaren başlıyorum. Söz!

2 yorum:

  1. ay ben de geçen gün diş macunu alırken promosyon vardı yanında çocuk dişmacunu hediye ediyolardı, aldım sana veririm diye ama süper annen daha iyisini almış sana :), istersen veya istiycek birini biliyosan haber ver :))

    YanıtlaSil
  2. Evet biliyorum; Rüzgar! :) ilk o geldi aklıma, hazır İzmir'e de gidiyorken.. İcinden beni geçirdiğin için çok teşekkür ederim Lisyacim. :)

    YanıtlaSil